Kokia kryptimi judėti Lietuvos verslui prie besikeičiančių prekybos politikos sąlygų? - LAWCORPUS.LT - Advokatų profesinė bendrija

Kokia kryptimi judėti Lietuvos verslui prie besikeičiančių prekybos politikos sąlygų?

Kokia kryptimi judėti Lietuvos verslui prie besikeičiančių prekybos politikos sąlygų?

2021 09 16

2021-09-16 Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS VENSLAUSKAS teisininkas Vilius Vismantas dalyvavo Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų organizuotame Verslo pusryčių susitikime, kuriame svečiavosi LR Užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius. Susitikime buvo pristatyti pagrindiniai ES prekybos politikos prioritetai bei iššūkiai: 1) klimato kaita; 2) technologijų plėtra; 3) asmenų migracija; 4) demokratijos užtikrinimo trūkumas už ES ribų; ir diskutuota dėl Lietuvos verslui kylančių iššūkių, vykdant ES prekybos politiką. Svarbiausiu ES prekybos politikos uždaviniu išlieka sukurti atvirą strateginę autonomiją, paremtą naudingomis prekybos sąlygomis, kurios turėtų apsaugoti ES verslą ir piliečius nuo nesąžiningų trečiųjų šalių veiksmų. Todėl buvo aptartos ir ES vedamos derybos dėl prekybos susitarimų su trečiosiomis šalimis, kaip Indonezija, Čilė, Australija ir Naujoji Zelandija.

Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės formuojamą užsienio prekybos politiką, galima būtų teigti, kad Lietuvos verslas turėtų dėti pastangas prisitaikyti prie besikeičiančių prekybos sąlygų su Baltarusija ar Kinija ir ieškoti prekybos galimybių su naujomis trečiųjų valstybių rinkomis. Nors ES ir turi ambicijų kurti tiekimo grandinių diversifikavimą, didinti ES ekonominę nepriklausomybę, tačiau verslo įmonės neturėtų tikėtis greito šių tikslų įgyvendinimo ES lygmeniu ir turėtų pačios imtis priemonių, reikalingų prekių/žaliavų tiekimui diversifikuoti ir prekybos stabilumui užtikrinti.

Tad kokia kryptimi judėti Lietuvos verslui ir kokių priemonių imtis tvarkantis su ES ir Lietuvos prekybos politikai kylančiais iššūkiais? Atsižvelgiant į pasaulines prekybos vystymosi tendencijas, manome, kad pagrindinis verslo dėmesys, siekiant sumažinti šių dienų keliamas rizikas ar padaryti proveržį savo verslo srityje, turėtų krypti į Europos žaliąjį kursą, technologijų (skaitmenizacijos) plėtrą, plečiant tiekimo grandines ir savo siūloma produkcija ar paslaugomis prisidedant prie žiedinės ekonomikos vystymo.

_______________

© LAWCORPUS, Advokatų profesinės bendrijos ekspertas, teisininkas Vilius Vismantas.

Jei turite klausimų, susisiekite su LAWCORPUS teisininkais el. paštu info@lawcorpus.lt arba telefonu +370 37 788243.

Scroll to Top