Priverstinis bendrovės akcijų išpirkimas LAWCORPUS
Giedrė Kučinskė

Ketinate nutraukti sutartį? Teisininkė pataria, kokių klaidų reikėtų vengti

Šalims pasirašius sutartį, sutarties vykdymo metu gali atsirasti aplinkybių, dėl kurių viena iš sutarties šalių praranda interesą toliau tęsti sutartinius santykius, todėl gali būti inicijuotas sutarties nutraukimas. Pavyzdžiui, jei pažeidžiamos sutarties sąlygos arba sutartį dėl kažkokių priežasčių vienai šaliai vykdyti tampa sudėtinga. Tokiu atveju šalys gali nutraukti sutartį bendru sutarimu, o norint nutraukti sutartį vienašališkai – labai svarbu pirmiausia detaliai išstudijuoti sutarties sąlygas ir, esant poreikiui, kreiptis į teisininkus, kurie puikiai išmano sutarčių teisę ir gali tinkamai pakonsultuoti.

Sutarties vienašališkas nutraukimas nesant pagrindo arba nesilaikant sutarties nutraukimo tvarkos yra neteisėtas. Advokatė Giedrė Kučinskė dalinasi svarbia informacija apie dažniausiai pasitaikančias klaidas ir kaip jų išvengti. Pagrindiniai patarimai padės teisingai suprasti vienašališko sutarties nutraukimo pagrindus bei išvengti nepageidaujamų padarinių.

Kada galima nutraukti sutartį vienašališkai?

Vienašališkas sutarties nutraukimas galimas, kai tokia galimybė nurodyta pačioje sutartyje. Giedrė Kučinskė pažymi, kad jau pasirašant sutartį svarbu įvertinti, kokius vienašališko sutarties nutraukimo atvejus tikslinga įtraukti į sutartį, palengvinant sutarties nutraukimo procesą bei siekiant išvengti ginčų ateityje. 

Konkretūs sutarties vienašališko nutraukimo atvejai yra numatyti ir atskiras sutarčių rūšis reglamentuojančiose Lietuvos Respublikos civilinio kodekso normose. Pavyzdžiui, galimybė pirkėjui nutraukti pirkimo-pardavimo sutartį dėl netinkamos kokybės daikto (6.334 str. 1 d. 4 p.), galimybė nuomotojui ir nuomininkui nutraukti nuomos sutartį prieš terminą (6.497 str., 6.498 str.), galimybė nuomotojui ir nuomininkui nutraukti žemės nuomos sutartį prieš terminą (6.564 str., 6.565 str.), galimybė klientui ir paslaugų teikėjui nutraukti paslaugų sutartį (6.721 str.), ir pan.

Svarbu žinoti, kad sutartis taip pat gali būti nutraukta dėl:

  • Sutarties neįvykdymo per papildomai nustatytą terminą,
  • Force majeure aplinkybių,
  • Esminio sutarties pažeidimo.

Pasak G. Kučinskės, sutartį galima nutraukti vienašališkai tuomet, kai sutartis neįvykdoma per papildomai nustatytą terminą. Papildomas terminas gali būti nustatomas tada, kai kita sutarties šalis praleidžia sutarties vykdymo terminą, arba kitais sutarties pažeidimo atvejais, nesusijusiais su termino praleidimu. „Tokiu atveju nukentėjusi šalis turėtų įteikti kitai šaliai pranešimą su papildomai nustatytu terminu bei nurodyti, kad, sutarties neįvykdžius per papildomą terminą, sutartis bus vienašališkai nutraukta“, – įvardina G. Kučinskė ir prideda, kad papildomo termino nereikia nustatyti tais atvejais, jeigu sutarties įvykdymo termino praleidimas (ar kitas pažeidimas) yra esminis sutarties pažeidimas. 

Nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybės – tai įvykiai, kurių šalis negalėjo išvengti ir kurių nebuvo bei nebuvo galima numatyti pasirašant sutartį.  Šios sąvokos aktualumas ypatingai išryškėjo Covid-19 pandemijos metu, kai daugelis verslų buvo priversti nutraukti arba apriboti veiklą dėl taikytų pandemijos valdymo priemonių. Atsiradus tokioms aplinkybėms, kurios yra laikinos, sutartis gali būti vienašališkai nutraukta, nustačius esminį sutarties pažeidimą. 

Dar vienas pagrindas vienašališkai nutraukti sutartį yra esminis sutarties pažeidimas. LAWCORPUS advokatė išskiria, kad nuspręsti, ar pažeidimas buvo esminis, galima pagal tokius pagrindinius esminio sutarties pažeidimo kriterijus: 1. Nukentėjusi šalis negavo to, ko tikėjosi iš sutarties; 2. Griežtas prievolės sąlygų laikymasis turėjo esminės reikšmės; 3. Pažeidimas buvo padarytas tyčia arba dėl didelio neatsargumo; 4. Dėl pažeidimo buvo prarastas pasitikėjimas kita šalimi; 5. Pažeidusi šalis nepatirtų labai didelių nuostolių dėl sutarties nutraukimo.

Kaip išvengti klaidų sutarties nutraukimo procese?

Sutartis gali būti vienašališkai nutraukiama tik esant pagrindui ir  tinkamai pranešus kitai šaliai apie savo ketinimus. Giedrė Kučinskė rekomenduoja atkreipti dėmesį į šiuos esminius žingsnius:

  • Skaityti sutarties sąlygas. Atidžiai patikrinkite sutartyje numatytus vienašališko sutarties nutraukimo pagrindus.
  1. Įsitikinti, kad egzistuoja pagrindas sutarčiai vienašališkai nutraukti. Nutraukus sutartį nesant sutartyje ar įstatyme numatytam pagrindui, tokie veiksmai yra neteisėti. 
  2. Pranešti apie sutarties nutraukimą iš anksto. Nepranešus apie sutarties nutraukimą sutartyje arba įstatyme nustatytu terminu, sutarties nutraukimas gali būti pripažintas neteisėtu.
  3. Įvertinti papildomo termino suteikimą. Jei sutarties pažeidimas nėra esminis, šaliai gali būti suteiktas papildomas terminas, kad būtų galimybė ištaisyti padėtį ir išvengti sutarties nutraukimo.
  4. Konsultuotis su teisininku. Sutarties nutraukimas gali būti sudėtingas procesas, todėl teisininko patarimai padės sumažinti rizikas ir išvengti klaidų.

Ką reikia žinoti apie esminį sutarties pažeidimą?

Norint konstatuoti esminį sutarties pažeidimą, nebūtina nustatyti visų aukščiau išvardintų kriterijų, tačiau jie pakankamai abstraktūs. Siekiant išvengti ginčų dėl to, ar sutarties pažeidimas laikytinas esminiu, rekomenduotina sutartyje iš anksto numatyti, kokie sutarties pažeidimai bus laikomi esminiais sutarties pažeidimais, leidžiančiais nutraukti sutartį vienašališkai. Sutarties pažeidimas ne visada laikomas esminiu, todėl prieš imantis veiksmų rekomenduojama pasikonsultuoti su teisininku, kad būtų įvertintos visos aplinkybės.

Apibendrinimas

Sutarties nutraukimas sukelia teisines pasekmes. Nutraukiant sutartį, būtina laikytis visų sutarties ir teisės aktų reikalavimų, siekiant išvengti neteisėtų veiksmų.

Scroll to Top