Verslo sujungimas ar pirkimas. LAWCORPUS verslo advokatai

Kaip per sunkmetį įsigyti įmonę ar sujungti verslus

Verslo sujungimas ar pirkimas

Neaiškumas rinkoje, išaugusios energijos kainos, augančios palūkanos ir daugelis kitų nepalankių faktorių artėjant žiemai stabdo verslą. Tačiau tai nereiškia, kad nėra galimybių vykdyti sėkmingą veiklą – priešingai, tai gali būti geras laikas padidinti rinkos dalį, nugalėti konkurenciją, o gal net perimti konkurentų verslus. Taip pat tai gali būti geras laikas pradėti verslą ar jį įsigyti. Šiuo metu parduodamų verslų skelbimų portaluose – tūkstančiai įmonių pasiūlymų, nuo kelių šimtų iki milijonų eurų, nuo grožio salonų ir sulčių barų iki medienos apdirbimo pramonės.

Įmonė nebūtinai turi būti ant bankroto ribos, kad svarstytų tokias alternatyvas. Verslo plėtrą gali riboti infrastruktūra, specifinio nekilnojamojo turto trūkumas, darbuotojų tam tikroje teritorijoje trūkumas.

Todėl turint finansinių išteklių investicijoms, šis metas gali tapti atspirties tašku nerti į naują sritį.

Įvertinti rizikas

Prieš įsigyjant įmonę reikėtų įvertinti perkamos įmonės finansinę padėtį bei teisines ir kitas rizikas. Finansinio patikrinimo metu paaiškėja tikroji įmonės vertė ir finansinis potencialas. Įmonės turtas, finansiniai įsipareigojimai, kredito ir debeto balansas yra svarbūs faktoriai nustatant įmonės vertę.

Įmonės įsipareigojimai, teisinis reguliavimas – ne mažiau svarbu. Tinkamai to neįvertinus net ir po kelių metų gali išlįsti galai – verslas gali susidurti su dideliais finansiniais sunkumais. Pavyzdžiui, baudomis už aplinkosaugos ar licencijų pažeidimus.

Teisinis auditas

Jei perkama nedidelė įmonė, vykdanti verslą iš nuosavo kapitalo ar mažai skolinto turto, įsigyti tokią įmonę gali būti paprasčiau.  Tačiau pirkėjas, neretai neįvertinęs rizikų ar neatlikęs teisinio audito, už pirkinį gali sumokėti daugiau, nei jis to vertas. Teisinio audito rezultatai įprastai surašomi vertinimo ataskaitoje, kurios turinys neretai būna pagrindinis derybų ir diskusijų objektas verslo vertės nustatymui.

Svarbiausi klausimai

Be dokumentų apie finansinę verslo situaciją ir įvairius įsipareigojimus, įmonės pirkėjus įprastai domina ir turėtų dominti klientų, tiekėjų sąrašai, verslo apimtys. Kitaip sakant, dokumentai, kurie tiesiogiai susiję su įmonės vykdoma veikla, jos galimu augimo potencialu.

Tačiau yra nemažai dokumentų, kurie gali paveikti verslo veiklą ar net būti priežastimi ieškoti kito pirkinio. Tai – įmonės ir jos filialų veiklos dokumentai, sutartys, intelektinės nuosavybės objektai, turtas ir įsipareigojimai, esami ar potencialūs teisminiai ginčai, žmogiškieji ištekliai. Visa tai peržiūrima atliekant teisinį patikrinimą.

Pasiruošti deryboms

Jei ruošiamasi ne pirkti įmonę, o du verslus sujungti, vadovai turėtų pasiruošti deryboms. Įmonės vykdomos veiklos specifika, turimi turtiniai, žmogiškieji, organizaciniai resursai, užimamos rinkos dalis tai yra tie faktoriai, kurie padeda įvertinti, kokią derybinę galią turi verslininkas, kiek laiko gali trukti derybos. Einant derėtis būtina turėti įmonės teisinį bei finansinį patikrinimą. Ši ataskaita gali būti taip pat naudingas įrankis tariantis su įmonės atstovais.

Ir žinoma, akivaizdžiausia, bet ir svarbiausia – aiškiai ir kritiškai patiems įvertinti savo galimybes įsigyti konkrečią įmonę ar verslą.

Rokas Venslauskas, advokatų profesinės bendrijos „LAWCORPUS VENSLAUSKAS“ vadovaujantis partneris

Scroll to Top